500 000 лева стига подкупът, за да станеш нотариус

Лавина от жалби в съда предизвика скандалният конкурс за нотариуси, в който деца на известни юристи получиха високи оценки и заеха голяма част от обявените 52 вакантни места. И няма как да е иначе, след като интересът към него е огромен. От една страна, става въпрос за професия, която гарантира високи доходи, а от друга, такъв конкурс не е провеждан от 2018 г.

Като причина за забавянето му се посочваше, че не е ясно колко точно нови бройки е необходимо да се разкрият в страната. През 2024 г. служебната министърка на правосъдието Мария Павлова обаче обявява конкурса. Шеф на комисията е Валентина Шишман, директор на „Човешки ресурси” във ведомството, а процедурата се контролира от зам.-министър Михаела Мечкунова.

Впечатляващ е броят на кандидатите – 524, от които на писмен изпит се явяват 419 души, а от тях 72-ма се класират за устния. Новите 52 места за нотариуси са пръснати из цялата страна, но заради получен равен бал в София са назначени 6-ма, въпреки че са обявени 4 места. Подобна е ситуацията и в Трън, там има 1 място, но са назначени двама, изкарали еднакъв брой точки.

В същото време няма класирани за Берковица, Видин и Девин.

От години в юридическите среди вървят слухове, че рушветите в конкурсите за нотариуси, а също и за младши съдии и прокурори в България вървят от 300-500 хил. лева нагоре. Досега обаче няма данни някой отговорен кадър да е уличен, че движи канал за назначения. Дали това са слухове или голата истина, не е ясно, но прави впечатление, че през последните години конкурсите се печелят основно от деца и роднини на известни политици, магистрати, полицаи и бизнесмени. Те, колкото и да са закърмени с юридически познания, все пак остават съмнения за връзкарство и уреждане с хубави места на „свои хора“.

Веднага след последния дълго чакан конкурс за нотариуси става ясно, че голяма част от победителите отново са деца на известни прависти, при това главно нотариуси. С други думи, пореден пример на тенденцията в съдебната система, която все повече се превръща в семейна.

Недоволни от резултатите правят в социалната мрежа специална страница, посветена на конкурса за нотариуси. Сред коментарите в нея четем: „Грозно е да се подиграват с труда и надеждите на стотици участници. Този конкурс обаче беше най-брутален…”.

Сега в съда се оспорват назначенията в София на Зорница Тодорова, Мария Маринова, Светослав Микушински, Борислав Монов, Николай Писаров и Сузанка Борисова. От тях от най-известна фамилия е Светослав Микушински – неговата майка е Галина Захарова, председателят на ВКС, а баща му е нотариус Светлин Микушински.

Жалби са подадени в съда и срещу назначенията на Иво Гъчков в Русе, на Албена Василева в Царево, на Алекси Найденов в Тутракан, на Ален Куртев в Павликени, на Асен Запрянов и Иван Тинков в Ивайловград и на Дамян Алексиев и Явор Ташев в Омуртаг.

Друг интересен момент е, че веднага щом в медиите излезе информация за високия бал на потомствените юристи, зам.-министърът на правосъдието Бисерка Цанева подава оставка. Тя заема високия пост не повече от половин година, а официално се твърди, че го напуска поради „лични“ причини.

Цанева се връща на старата си работа като съдия във Върховния административен съд. Според слуховете си тръгнала обидена след конкурса за нотариуси, понеже неин човек не попаднал в списъка на спечелилите. Дали това е вярно и напускането й има връзка с конкурса, така и не става ясно.
Източник: Уикенд, crimesbg.com

Related posts

Призовавам никой да не се явява на повиквателните за запас (резерв)

Америка има да плаща страшно много страдания, изтезания, жертви всякакви лежат на съвестта и

Животните са здрави и се агнят, твърди собственикът на овцете от Велинград, в чиято ферма беше регистрирано огнище на чума

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече