Поне половин хилядарка хвръква за коледната трапеза

by Bivols

Остават броени дни до Коледа, а потребителите вече поопразниха джобовете си. Докато тичат из магазините в търсене на подаръци и храна, изчисляват дали бюджетът им ще издържи тежестта на празничната трапеза. И тази година суматохата в търговската мрежа е факт – хората пазаруват в хипермаркетите като за последно, а опашки се вият от сутрин до вечер. Стоките на промоции изчезват като топъл хляб още с появата им по рафтовете и малцина могат да се възползват от тях.

Несъмнено пищната трапеза няма да е по силите на всяко семейство заради поредния скок в цените, но така или иначе всеки ще нареди постни ястия за Бъдни вечер и местни за Коледа.

Едно нещо е повече от сигурно – ще са ви нужни поне няколко стотачки за домакинство с двама или трима души, за да наредите трапезата за Бъдни вечер и Коледа.
Всъщност постната трапеза е най-малкият проблем за джоба, тъй като постните ястия не са особено скъпи. В дните след 24 декември обаче покупките на месо, зеленчуци и алкохол неминуемо ще се усетят сериозно, без оглед на това къде възнамерявате да празнувате.

Несъмнено месото и алкохолът са най-скъпите продукти на празничната маса. След последното повишение на цената на свинската пържола, тя вече достигна 14-16 лв. за килограм, а по-специалните варианти като овкусеното с марината, удря 20 лв./кг.
Така за 2-3 кг. месо ще ви е нужна поне петдесетачка. Разбира се не всеки пълни фризера си със свинско, особено при новите цени. Дори готовата кайма вече струва скъпо – тръгва от 9 лв./кг., а средната й цена е 13 лв./кг.

Така или иначе мнозина са принудени да стягат коланите и няма да пълнят тави с пържоли, а ще пазаруват скромно, колкото да има по пържола на човек.

Мезетата са още по-тежко изпитание за и без това изтънелия джоб на българина – независимо дали ще заложите на покупката на луканка, филе или пастърма, всички тези предястия са на много високи цени, надскачащи 30 лева, а по-фините мезета са от 40 лева нагоре.

За зеленчуците също не може да се каже, че са евтини. Ако заложите на пресни салати и решите да купите краставици и домати, дори от пазара, това ще ви струва горе-долу колкото месото. Килограм домати към момента се търгува по 8 лв./кг. в магазините, а краставиците струват около 6-7 лв./кг. Марули, салата айсберг или други зелении като добавка за микса, също няма да ви струват евтино.

Най-изгодно ще излезе трапезата на онези, които са си направили труда да затворят буркани със сурова туршия, а сега вече може да се възползват от труда си. Туршията е особено вкусна в студеното време, а Коледа е чудесен момент да опитате произведенията, с които сте напълнили рафтовете в мазето. В случай обаче, че сте решили да си купите готова туршия от супера, то среден буркан от нея ще ви струва от 7 до 10 лева. Няма начин да откриете и буркан кисели краставички на цена под 6 лева, а чушките отдавна са надхвърлили тази цена. Отгоре на всичко купешките консервирани зеленчуци рядко са вкусни.

Плодовете също натежават, тъй като цената на бананите е около 3.50 лв./кг., макар промоции в големите магазини да има често и тогава да можете да купите южния плод за 2 лева. Цената на мандарините също е доста висока – в момента килограмът от тях се търгува на цена между 6 и 8 лв.

Потребителите масово недоволстват от безобразните цени на маслото и яйцата. Кутия с 10 яйца се продава по 6-7 лева, а голяма опаковка масло гони 10-12 лева.

Разбира се най-солен си остава алкохолът. Ако в празничния бюджет включим и бутилка ракия или уиски, плюс 2-3 бутилки вино, и то не от кой знае колко висок клас, то сумата ще надхвърли 100 лева.
При това положение печелят консуматорите на домашни изби, които си спестяват доста сериозен разход. Бутилка добро червено вино от среден клас в момента върви по 15-ина лв. намират се и по-евтини варианти, разбира се, но качеството не е толкова добро, а промоциите са твърде незначителни.

Експертите от Държавната комисия по борсите и тържищата уверяват, че пазарът показва тенденция за леко повишение на цените и рязко поскъпване на продуктите по празниците, няма да има. Цитрусовите плодове горе-долу запазват старите си цени, сиренето и кашкавалът пък са достатъчно скъпи, така че не се очаква нов скок в цените.

Българските продукти определено са в по-добро съотношение цена-качество в сравнение с вносните, отбелязват специалистите на пазара. Съветът на експертите към потребителите, е да се ориентират към българските продукти, които често предлагат по-добра стойност. Изборът на местни стоки не само подкрепя икономиката ни, а и може да помогне на домакинствата да запазят бюджета си в разумни граници. Очевидно обаче тези експерти отдавна не са се разхождали из магазините и пазарите, тъй като всеки потребител знае, че всъщност цената на българските продукти е значително по-висока в сравнение с тази на вносните.

И не на последно място – правилното планиране и обмисленият избор, могат да съставят по-евтина потребителска кошница спрямо миналата година, уверява шефът Владимир Иванов. Българите с ниски доходи обаче далеч не са на това мнение. Те са категорични, че ще спестят много от вкусотиите на празничната трапеза.
Източник: Уикенд

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочети повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00