Рак на костите уби Маргарита Михнева

Маргарита Михнева изрича пророчески думи в телефонен разговор със своя близка приятелка, проведен преди десетина дни. „Този път няма да успея да изплувам! Това е краят! Чувствам го!“, заявила тя.
Култовата журналистка затвори завинаги очи в ранните сутрешни часове на понеделник – 16 декември. Издъхна в Женева, където прекара последните няколко месеца от живота си в скъп частен хоспис. Единствената й дъщеря Неда живее в швейцарския град от години, заедно със семейството си.

Причината за смъртта й е рак на костите. Журналистката бе диагностицирана през лятото на 2022 г. при рутинен преглед. Правят й спешна операция, отстраняват й 3 прешлена. Легендарната тв дама е решена и този път да пребори коварното заболяване, но уви, няма късмет. Болестта. буквално я смила. Отразява се и на психическото й състояние и миналата година дори за месец и половина е вкарана в психиатрия след обострена тежка психоза.

Дъщеря й Неда я настанява в уж елитен хоспис, където да се грижат за нея. Няколко дни по-късно Маргарита се обажда на близки приятелки и се оплаква, че там е кошмарно. Твърди, че я бият и се отнасят зле с нея. Мнозина се съмняват в думите й и смятат, че го казва, за да може дъщеря й да я прибере при себе си в Женева.

В крайна сметка преди около два месеца Михнева наистина заминава за Швейцария. Настаняват я в елитен частен хоспис на брега на Женевското езеро, където в крайна сметка угасва. Тя редовно се чува с няколко приятелки в България. Казва, че много е отслабнала – в последните си дни тежи под 45 килограма. Няма сили дори вода да пие.

Изричното й желание е да я кремират и праха й да разпръснат над любимото й Женевско езеро. Категорично не иска погребение в България. Най-вероятно дъщеря й ще направи панихида в следващите дни.

Маргарита Михнева е родена на 21.04.1952 г. в столичния квартал „Надежда“. Там научила много неща за живота, поради тази причина се разбирала с хората и можела да влезе в обувките на всеки. Средното си образование завършва в музикално училище, където се научила да свири на няколко инструмента. Освен това пеела божествено на няколко езика.

През 1974 г. завършва право в Софийския университет, след дипломирането си като юрист кара стаж в следствието, като същевременно кандидатства в телевизията, за да не отиде по разпределение на стаж в Търговище. Вътрешното й чувство подсказвало, че правната материя не е на сърцето й и иска да става журналистка. Успяла да се пребори за място в новините на конкурс, в който участвали 150 човека.
Дълги години работи за предаванията „Труд, интереси, закон“, „Актуална антена“, „Анкети“ и „Панорама“. В БНТ прави първото си журналистическо разследване. Тя е един от доайените на разследващата журналистика в България и безспорна емблема на Канал 1.

Михнева казваше: „Аз съм направила своя избор и не съжалявам за това. Пожелавам на другите журналисти по-щастлив живот от моя. Аз не мога да правя друго нещо. Иначе имам чувството, че не съм си свършила работата докрай. Колкото ида съм уморена, колкото и да съм изтерзана, има още неща, които трябва да се направят, има още болки на хората, които трябва да бъдат разкрити и показани.
Заслужава си да се обречеш на такава кауза. Хората са толкова интересни. Българският народ е изключително интелигентен.
Аз съм работила и в Германия, и в Австрия, и в Англия, и в Америка: Уверявам ви, по-душевен народ от българския не съм виждала“.

През лятото на 1989 г. Михнева се включва активно в отразяването на т.нар. Възродителен процес, правейки интервюта и репортажи от границата ни с Турция, която е блокирана от коли, бусове и талиги с напиращи да се завърнат в родината си мюсюлмани.

От 1992 до 1999 г, прави рубриката си „Конфликти“, след което е уволнена, Работила ви в Би Ти Ви, Нова телевизия и „Канал 3“, но заради хапливия си език е принуждавана да напусне работата си.

Михнева е сред най-уволняваните журналисти у нас, въпреки безспорния професионализъм и хилядите репортажи и интервюта зад гърба си. Обичаше да казва, че в годините на соца е уволнявана лично от Тодор Живков, след което е възстановявана от него.

Когато се пенсионира, остава изненадана, че държавата й дава за прослужено време скромната сума от 200 лева.
„Добре че е дъщеря ми Неда да ми помага. Иначе не зная как ще се оправям. 200 лева, толкова прецениха, че заслужавам за толкова години стаж. Когато официално прекрачих прага на БНТ, бях едва на 23 години. Дадох всичко от себе си на журналистиката, а си докарах само болести и омраза. Толкова горчивина срещнах, че не зная как я побра душата ми.

Много конфликти и много предателства от приятели. Има и такива, които ми останаха верни, това са няколко жени, с които се виждаме от време на време, след като се пенсионирах“, обясняваше Михнева.

Най-големи премеждия имала по време на мутренските години. В предаванията си търсела отговорите на въпроси, свързани с имотно състояние и морала на управляващите, демокрацията и гражданското общество. Разследва престъпленията на групировките от 90-те години на миналия век и дори се запознава лично с тарторите на ВИС-2, СИК, ИПОН и други.
Източник: Уикенд

Related posts

Ексклузивно в “Свободно слово”! Пеевски за кабинет ГЕРБ-БСП-ИТН: Няма да участваме в тази нечистоплътна сглобка! (ВИДЕО)

Кирил Петков излезе от прокуратурата с две обвинения – за длъжностно престъпление

Делян Пеевски: В никакъв случай няма да подкрепим кабинет на ГЕРБ, БСП и ИТН (ВИДЕО)

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече